18 Haziran 2014 Çarşamba

Demeter ve Persephone(Yeryüzü Döngüsü)

Helen(Yunan) Mitolojisine Göre Demeter, Titan(DEv) Kronos ile Rheia'nın Kızı, Baştanrı Zeus'un Kardeşi, Toprak ve Bereket Tanrıçasıdır.
İnsanları Besleyen Toprağı ve Onun Verdiği Her Türlü Ürünü Özellikle 'Bugdayı' Temsil Eder. Olgun Başaklar Gibi Sarı Saçları, Yeşil Gözleri ile Çok Güzel ve Ağırbaşlı Bir Kadın Olarak Betimlenir. Zeus Demeter'e Aşık Olur ve Birlikteliklerinden Persephone Adında Bir Kızları Olur.
Ölüler Ülkesinin Tanrısı Hades Ualnızlıktan Sıkılır ve Evlenmek İsterse de Kimse Yeraltı Ülkesine İnmek İstememektedir. Hades Persephone'yi Görür, Ona Aşık Olur ve Evlenmek İster. Ancak Demeter Kızının Yeraltı Ülkesine İnmesini İstemez. Bunun Üzerine Hades Kardeşi Zeus'a Gider Durumu Anlatır ve Ondan İzin Alır.
Bir Gün Persephone Kırlarda Arkadaşları İle Çiçek Toplarken Birden Yer Yarılır ve Kapkara Atların Çektiği Kapkara Bir Araba İlke Hades Yeryüzüne Çıkar, Genç Kızı Kolundan Tutup Arabaya Bindirir ve Kapkara Atların Çektiği Araba Hızla Toprağa Dalar, Karanlıklar Ülkesine Geri Döner.Ancak Genç Kız Son Anda Öyle Bir Çığlık Atar Ki Sesini Gökyüzünün En Tepesindeki Annesi Bile Duyar.
Demeter Hemen Yer Yüzüne İner ve Dokuz Gün Dokuz Gece Kızını Arar. Öyle Üzgün Öyle Perişandır Ki Güneş Tanrısı Helios Dayanamaz Gökyüzünden İzlediklerini Demeter'e Anlatır.Büyük Bir Üzüntü Duyan Demeter Olympos'u(Helen Tanrılarının Yaşadıkları Yüksek Dağ) Terk Eder, Yaşlı Bir Dilenci Kadın Kılığına Girer ve Yeryüzünü Dolaşmaya Başlar.
Toprağa Bitki ve Meyve Vermemesini Söyler. Bu Emir Üzerine Yeryüzündeki Ağaçlar, Bitkiler, Akarsular, Kurur. İnsanlar ve Hayvanlar Büyük Kıtlık ve Kuraklıkla Kırılır, Yaşam Durma Noktasına Gelir.
Olympos'daki Tüm Tanrılar Yeryüzüne İner ve Demeter'i Bu Kararından Vazgeçirmeye Çalışırlar.
Ancak Tanrıça Sözünden Dönmez, Kızı Geri Gelmezse Tüm Canlıları Açlıktan Öldürecegini Söyler.
Bunun Üzerine Zeus Hemen İleti Tanrısı Hermes'i Ölüler Ülkesine Gönderiri ve Persephone'yi Alıp Gelmesini Söyler. Hades, Kardeşinin İsteğine Karşı Gelmez Ancak Yola Çıkmadan Önce Karısına Bir Avuç Nar Tanesi Yedirir. Cehennem Tanrısı, Cehennem Ürünü Yiyen Birinin Eninde Sonunda Oraya Geri Döneceğini Bilir.
Kızına Kavuşan Demeter Çok Mutlu Olur Ancak Yola Çıkmadan Önce Bir Avuç Nar Tanesi Yediğini Duyunca Tüm Neşesi Söner. Sonuçta Bir Ara Yol Bulunur: Persephone, Yılın Yarısını Yerin Altında Eşinin Yanında, Diğer Yarısı Yer Yüzünde Annesinin Yanında Yaşayacaktır.

Bu Mitle ' Yeryüzü Döngüsü'nün Arasında Paralellik Kurmak Zor Olmasa Gerek.[Anadolu Mitolojisi-Eser Urundul]
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder